Daugeliui pažįstamas nemalonus pojūtis – sąnarių maudimas, tempimas ar aštrus skausmas, juntamas judant ar net ramybės būsenoje. Nors dažniau šie simptomai pasireiškia vyresniame amžiuje, jie vis dažniau vargina ir jaunus žmones. Sąnarių skausmas gali trikdyti kasdienę veiklą, mažinti judrumą, o ilgainiui paveikti ir emocinę savijautą. Laiku nustatyta šio skausmo priežastis ir tinkamai parinktas gydymas – svarbiausi žingsniai, siekiant išvengti komplikacijų ir išsaugoti gerą gyvenimo kokybę.
Sąnarių skausmas – tai nemalonus pojūtis, kylantis bet kuriame kūno sąnaryje. Jis gali būti ūmus arba lėtinis, pastovus ar pasikartojantis, lydimas tinimo, paraudimo, riboto judrumo ar traškesio. Skausmas dažnai atsiranda dėl uždegimo, traumos, degeneracinių pokyčių arba sisteminių ligų, veikiančių visą organizmą.
Svarbu nepainioti pavienio, laikino diskomforto po fizinio krūvio su nuolatiniu skausmu, kuris signalizuoja apie rimtesnę problemą. Tinkama diagnostika padeda išsiaiškinti priežastį ir užkirsti kelią tolimesniam sąnarių pažeidimui.
Sąnarių skausmai gali pasireikšti skirtingose kūno vietose, priklausomai nuo gyvenimo būdo, fizinės veiklos ar sveikatos būklės. Toliau apžvelgiame dažniausiai skaudančius sąnarius ir galimas jų problemas.
Kelio sąnario skausmai yra vieni dažniausių, nes keliai nuolat patiria didelį krūvį vaikštant, bėgant ar stovint. Priežastys gali būti įvairios: nuo menisko plyšimų ir raiščių patempimų iki osteoartrito ar reumatoidinio artrito. Kelius skauda ir tiems žmonėms, kurie patiria dažną fizinį krūvį arba kurie turi antsvorio – šios aplinkybės padidina sąnarių apkrovą ir spartina kremzlės dėvėjimąsi.
Svarbu suprasti, kodėl skauda kelius, nes kuo anksčiau nustatoma priežastis ir pradedamas gydymas, tuo didesnė tikimybė išvengti chirurginės intervencijos ar ilgalaikio judėjimo apribojimo.
Klubo sąnario skausmas gali atsirasti dėl sąnario kremzlės susidėvėjimo, uždegiminių ligų ar traumų. Jis paprastai plinta į kirkšnį ar šlaunį ir gali apsunkinti vaikščiojimą ar net sėdėjimą. Klubo sąnario problemos dažniausiai atsiranda vyresniems žmonėms, tačiau pasitaiko ir sportuojantiems jauniems suaugusiesiems.
Jei skauda rankų sąnarius (riešų, alkūnių ar pirštų), to priežastys gali būti įvairios – nuo pasikartojančių judesių (pvz., nuolatinis darbas kompiuteriu) iki sąnarių uždegimo ar nervų spaudimo, kas būdinga riešo kanalo sindromui. Dažnas reiškinys – rankų pirštų sąnarių skausmas, kuris neretai susijęs su reumatoidiniu artritu ar ilgainiui susiformavusiomis sąnarių deformacijomis.
Be kelių, klubų ar rankų, skausmas gali paveikti ir kitus sąnarius – pavyzdžiui, pečių, čiurnų ar žandikaulio. Pečių sąnario skausmas dažnai siejamas su sausgyslių uždegimu, o žandikaulio skausmas gali atsirasti dėl temporomandibulinio sąnario disfunkcijos. Įvairūs sąnariai gali tapti skausmingi ir dėl netaisyklingos laikysenos, streso, raumenų disbalanso ar infekcinių procesų. Būtina atkreipti dėmesį į bet kokius ilgiau trunkančius simptomus, nes už jų gali slypėti rimtesni sveikatos sutrikimai.
Sąnarių skausmo priežastys gali būti labai įvairios – nuo mechaninių pažeidimų iki sudėtingų sisteminių ligų. Tikrosios priežasties žinojimas padeda ne tik palengvinti simptomus, bet ir užkirsti kelią ilgalaikiam sąnarių pažeidimui. Toliau pateikiame dažniausias sąnarių skausmo priežastis:
Laiku nustatyta skausmo priežastis leidžia ne tik geriau suprasti, kodėl skauda sąnarius, bet ir užkerta kelią ligos progresavimui bei pagerina gyvenimo kokybę.
Tiksli diagnozė – raktas į sėkmingą gydymą ir efektyvų skausmo malšinimą. Tam, kad nustatytų tikslią sąnarių skausmo priežastį, gydytojai dažnai taiko kompleksinį ištyrimo metodą, apimantį kelis etapus:
Diagnozavimo metu svarbu atkreipti dėmesį net į nedidelius simptomus, nes jie gali būti ankstyvas signalas apie rimtesnius sveikatos sutrikimus. Jei sąnarių skausmai trunka ilgiau nei kelias dienas, dažnėja ar tampa vis intensyvesni – būtina pasitarti su gydytoju. Ankstyva sąnarių ligų diagnostika gali būti lemiama, siekiant išvengti lėtinio skausmo ir sąnarių pažeidimų.
Sąnarių skausmas gali būti valdomas tiek medikamentiniu, tiek nemedikamentiniu būdu, atsižvelgiant į skausmo intensyvumą, trukmę, priežastį ir bendrą asmens sveikatos būklę. Kiekvienas atvejis reikalauja individualaus požiūrio – kas tinka vienam, gali būti neveiksminga kitam. Todėl svarbu glaudžiai bendradarbiauti su gydytoju.
Pagrindiniai sąnarių skausmo gydymo būdai:
Skausmo mažinimas turėtų vykti kartu su pagrindinės priežasties šalinimu ir funkcijos atstatymu. Tik toks kompleksinis požiūris leidžia pasiekti ilgalaikių rezultatų ir išvengti lėtinio skausmo pasikartojimo.
Prevencija – vienas svarbiausių žingsnių, siekiant išvengti lėtinio skausmo, funkcijos praradimo ir gyvenimo kokybės suprastėjimo. Sąnarių sveikata labai priklauso nuo kasdienių įpročių, tad tikslingi veiksmai gali reikšmingai sumažinti riziką ateityje:
Sąnariai ilgiau išliks sveiki, jei kasdieniai pasirinkimai bus pagrįsti ilgalaike kūno gerove. Kiekvienas žingsnis prevencijos link – tai investicija į judėjimo laisvę ir gyvenimo kokybę.
Rekomenduojama kreiptis į gydytoją, jei skauda sąnarius ilgiau nei savaitę, jei skausmas didėja, riboja judesius arba jį lydi tinimas, paraudimas, karščiavimas. Taip pat būtina konsultacija, jei įtariama trauma arba simptomai atsirado staiga.
Dalis žmonių pastebi, kad sąnarių skausmai sustiprėja keičiantis sezonams, ypač pavasarį. Tai gali būti susiję su atmosferos slėgio svyravimais, temperatūros pokyčiais ar fizinio aktyvumo padidėjimu. Taip pat pavasarį suaktyvėja kai kurios lėtinės uždegiminės būklės.
Norint žinoti, kaip numalšinti kelio sąnario skausmą, pirmiausia svarbu įvertinti priežastį. Trumpalaikiam skausmui tinka šaltis, poilsis, elastinis bintas ar NVNU. Jei skausmas pasikartoja ar stiprėja – būtina gydytojo apžiūra ir tikslesnis gydymas.
Sergant sąnarių ligomis ar jaučiant skausmą, reikėtų vengti:
Atminkite: rūpinimasis savimi – tai investicija, kuri sugrįžta ilgalaikiu judėjimo džiaugsmu ir gyvenimo kokybe.